سوماتروپین ( هورمون رشد )

در اصل سوماترو تروپین می باشد و یكی‌ ازهورمونهای‌ هیپوفیز قدامی‌ می‌باشدكه به طور طبیعی در بدن ساخته میشود ولی با افزایش سن از ترشح آن کاسته میشود . بدنسازان به جهت پیشرفت بهتر و عضله سازی بیشتر و در سطح پیشرفته و در دوران تفکیک و كات  عضلانی از این هورمون استفاده میکنند چون این هورمون علاوه بر عضله سازی خاصیت چربی سوزی نیز دارد اما استفاده از آن در  افراد مبتدی و  زیر 18 سال  موجب اختلال در رشد طبیعی بدن میشود و در افراد بالغ احتمال رشد عرضی استخوانها وجود دارد.البته بعید به نظر میرسد هورمونهای موجود در ایران اصل یا موثر باشد چون قیمت واقعی این هورمون بسیار بالا است.

در طول شب فعالیت این هورمون شروع می شود وترمیم و بازسازى سلول هاى آسیب دیده و  بافت هاى فرسوده را (كه در بدنسازی علت عمده آن فشار شدید وزنه و متعاقب آن پارگی تارهای عضلانی در حد دهم میلی متر می باشد ) با بهره گیرى از 70 درصد انرژى از محل چربى ها عهده دار مى گردد . ( رجوع به مطلب پیشین – خواب بذنساز )

 چند نكته :

1- با  ورزش مداوم  و متناسب با شدت تمرین ترشح هورمون رشد و  تستوسترون بالا میرود .

2- در مسابقات دوحه قرار بود تست خون هم از بدنسازان گرفته شود كه  مصرف سوماتروپین تاحدود دو ماه مثبت می باشد اما فقط به تست ادرار بسنده شد .

3- یكی از عوارض مصرف این هورمون بزرگ شدن فك می باشد .

4- به دلیل مصرف بى رویه و استفاده نابجا یارانه این دارو حذف شد .

+ نوشته شده توسط بهزاد در یکشنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۸۹ و ساعت 13:35 |